Заболяванията на гръбначния стълб отдавна са белег на динамиката на нашето време и спокойно можем да ги причислим към болестите на века. Някои от тях, особено сколиозата, най-често възникват в детството, понякога още от раждането. Други, например остеохондрозата, се развиват при някои хора през целия им живот и се приемат за естествен процес на стареенето на организма. На основата на остеохондрозата възникват и радикулит, и дискова херния. А често се оказват последствия и от травми, например ако човек падне на хълбоците си. Но дисковете на гръбначния стълб могат да се травмират и от седяща работа, особено когато хората нямат възможност да се разтъпчат от време на време. Или да се пораздвижат. Много опасни са прекалените натоварвания на гръбначния стълб, както и внезапното рязко движение по вертикалната ос при обръщане.

Последствията от всички тези заболявания в основата си са едни и същи: болки в гърба, в шията и кръста, в плещите и краката. Нарушена подвижност, нарушаване на нервните връзки с централната нервна система, недостатъчно подхранване на вътрешните органи, виене на свят и главоболие, изтръпване на ръцете и краката.
Затова не е достатъчно само след преглед да се постави точната диагноза. Използват се рентген, компютърна томография и магнитнорезонансна томография.